تبلیغات
دکتر هادی خداپرست (فوق تخصص روانپزشکی اطفال)کلینیک مغز و اعصاب و روان مهر 02143018 - چگونه در رشد حسی، عاطفی و درک مفاهیم ومهارتها موثر باشیم؟
 
دکتر هادی خداپرست (فوق تخصص روانپزشکی اطفال)کلینیک مغز و اعصاب و روان مهر 02143018
فوق تخصص روانپزشکی کودک ،نوجوان و خانواده - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران
درباره وبلاگ


دکتر هادی خداپرست عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

مدیر وبلاگ : هادی خداپرست
مطالب اخیر
نویسندگان

 چگونه در رشد حسی و عاطفی ،تسلط به مفاهیم و مهارتها موثر باشیم؟

نکته جالب این است که تحریکات حسی (مربوط به حواس پنجگانه )هم پوشی جالبی با رشد عاطفی - هیجانی دارد .نکته ی عملی مربوط به این مطلب را در کودکان اوتیستیک می بینیم .در این کودکان که رشد عاطفی – هیجانی با مشکل مواجه شده است با تحریکات حسی مانند تحریکات حسی پوست سعی در بهبودی علایم میشود.

توصیه ها برای سن تا 2 ماهگی

کودک حرکات صحبت کردن را میفهمد و دهانش را به تقلید از تکلم باز و بسته میکند او رفتارش را با آهنگ صدای شما تطبیق می دهد و اگر با آرامش صحبت کنیم ساکت میشود و اگر با صدای خشن و بلند صحبت کنید مضطرب می شود( نوزادی ).

علاقه کودک به فعالیتهای موزون را با صحبت کردن به شیوه موزون و آهنگ دار ارضا کنید و لالایی بخوانید( 4 هفتگی ).

تماس جسمانی با کودک داشته باشید.او را به خوبی در آغوش بگیرید و آرام حرکت و تاب دهید و بچرخانید.از صندلی یا گهواره از نوعی که میتوان کودک را تاب داد استفاده کنید(4 هفتگی ).

کودک روی شما متمرکز میشود لذا با حفظ تماس چشمی و قیافه جالب توجه چهره به او کمک کنید.هنگام حرف زدن از دو طرف صورت کودک با او حرف بزنید تا صداها را از جهات مختلف بشنود (6 هفتگی ).

برای جلب توجه کودک اسباب بازی و انگشت خود را وارد حوزه دید او کرده و خارج کنید.اشیا را از فاصله کاملا نزدیک صورتش به او نشان دهید تا او را ببیند.

وقتی با کودکتان صحبت میکنید به شما لبخند کوتاهی میزند و سرش را تکان میدهد .اکنون کودک به راحتی و مکرر لبخند میزند و هنگامی که با او صحبت میکنید صداهای کوتاه و حلقی در می آورد.او با نگاه کردن به محیط اطراف خود توجه نشان میدهد و به اشیا ی مختلف خیره میشود چنانکه گویی میخواهد با چشمش آنها را بگیرد(6 هفتگی ).

توصیه ها برای سنین 3- 4 ماهگی

با واکنشها و پاسخهای نمایشی و اغراق آمیز به رفتارهای کودک خود پاسخ دهید.شعرهای کودکانه را با رفتارهای نمایشی و در آوردن ادا و اطوار برای او بخوانید .شادی خود را به او نشان دهید :تمام رفتارهای کودک خود را اعم از حرکات ،ژستها و ابراز و احساساتی که نشان میدهد با واکنشهای حرکتی ،هیجانی نمایشی و اغراق آمیز که نشان دهنده خوشحالیتان است، پاداش دهید(12 هفتگی ).

از بازیهای جسمی ساده مانند تکانهای ملایم ،خم کردن زانو ،کشیدن دست و قلقلک دادن پاها استفاده کنید.اسباب بازیهای کوچک و محکمی با وزنها و جنسهای مختلف به او بدهید تا بتواند آنها را بگیرد ،تکان دهد ،دستکاری و لمس نماید (12 هفتگی ).

کنجکاوی کودک شما آشکار میشود کنجکاوی او را تحریک کنید مثلا او به اسباب بازیهای جدید ،مکانهای جدید ،افراد جدید،اشیاء جدید و حسهای جدید علاقمند میشود .با صحبت کردن با کودک در مورد هر آنچه میبینید و انجام میدهید و احساس میکنید کنجکاوی او را ارضاء ببخشید و تا آنجا که می توانید در مورد هر شی و فعالیت با جزئییات بیشتری صحبت کنید و به این طریق ادراک ،احساس و کنجکاوی او را عمق و غنا بخشید (16 هفتگی ).

کم کم کودک نوعی احساس شوخ طبعی از خود نشان میدهد و دوست دارد در حالت تکیه کرده به اطرافش نگاه کند (16 هفتگی )

توصیه ها برای سنین 5/4 تا 6ماهگی

برای اینکه کودک بیاموزد که به خواسته هایش پاسخ داده میشود و شما منبع کمک و آسایش برای او هستید ،هنگامیکه سعی میکند توجه شما را جلب کند با صدا ،چرخاندن بدنتان ،برقراری ارتباط چشمی و حرکت به طرف او و لمس کودک ،پاسخ دهید. در مهمانیها و حضور افراد غریبه برای کودکتان امنیت ایجاد کنید . میهمانها را به کودکتان معرفی کنید (20 هفتگی ).

کودک شما بازی کردن از جمله آب بازی در حمام را دوست دارد او افزایش تمرکز خود را با صرف وقت بیشتر جهت بررسی اشیائ نشان میدهد .او در آیینه به خود لبخند میزند ،سرش را به طرف صدا بر میگرداند ،و دست و پایش را برای جلب توجه تکان میدهد.بازی دالی کردن را دوست دارد آنرا اجرا کرده و با کودک خود بخندید(20 هفتگی ).

کودک شما با ایجاد صداهای مختلف سعی در جلب توجه میکند با نزدیکی فرد آشنا هیجان زده شده و دستانش را برای اینکه بغلش کنید بلند میکند.او با تصویر خود در آیینه صحبت میکند و به آن لبخند میزند ،با دهانش حباب تولید میکند (24 هفتگی ).

کم کم شواهد ترس و خجالت از افراد غریبه را نشان میدهد(24 هفتگی ).

توصیه ها برای سنین 7 تا 9 ماهگی

حس خود آگاهی کودک را تحریک کنید:او دیگر نام خود را میداند تا میتوانید او را با اسم صدا زنید،تصویر کودکتان را در آیینه به او نشان دهید و اسم او را صدا کنید،برای نشان دادن پاسخ منفی بگویید : نه !(28 هفتگی ).

استقلال خود را با تلاش برای اینکه خودش غذا بخورد نشان میدهد (28 هفتگی ).

او شروع به تقلید کارهای ساده می کند و هر کاری را که میبیند منتظر میماند تا تکرار شود (28 هفتگی ).

برای ابراز محبت از تحریک حسی استفاده کنید مثلا در هر فرصتی کودک را لمس کرده و اجازه دهید او نیز شما را لمس کند .صداهای او را تقلید کنید و سپس صداهای جدید در آورید و صبر کنید تا پاسخ دهد(28 هفتگی ).

حس استقلال او را تشویق کنید مثلا با غذاهایی که با انگشت میتواند بخورد ،کودک را به غذا خوردن مستقل تشویق کنید(28 هفتگی ).

حس اراده و تصمیم گیری او را تشویق کنید.او معنی نه را میداند و با گفتن این کلمه در زمان مناسب اراده او را تشویق کنید.اجازه دهید که در یک محیط امن ،او بطرف اسباب بازیهای خارج از دسترس خود رفته و حتی کمی محیط را کاوش کند ،مثلا اسباب بازی را خارج از دسترس او قرار دهید تا هر وقت آنرا خواست آنرا یافته و بطرف آن برود .او آب بازی را دوست دارد اجازه دهید وسایل آشنا را به حمام برده و ظرفی به او بدهید تا در آن آب بریزد و آنرا پر و خالی کند. بگذارید خودش غذا بخورد تا حس استقلال او تقویت شود (32 هفتگی ).

اسباب بازیهای با صدا تهیه کنید و به کودک اجازه دهید با وسایل بی خطر آشپزخانه بازی کند (32 هفتگی )

کودک بازیها و شعرهای آشنا را میشناسد و واکنشهای هیجانی او در قسمتهای مختلف بازی و یا خواندن کتاب و شعر قابل پیش بینی است مثلا میدانید در کجاها میخندد (36 هفتگی ).

برنامه کارهای روزمره را برای او تکرار و تاکید کنید تا برای او جا بیفتد.بطوریکه مفهوم زندگی را براساس فعالیتهای روزمره درک کند مثلا کارهایی را که میکنید توضیح دهید: وقت نهار است اول پیشبندت را میبندم و بعد تو کنار سفره مینشینی ،مامان غذایت را می آورد بعد با هم غذا میخوریم ،به به چه غذای خوبی (36 هفتگی ).

توصیه ها برای سنین 10 تا 12 ماهگی

کودک شما در حال آشنا شدن با کارهای روزمره است مثلا تکان دادن دست برای خداحافظی و جلو آوردن پایش برای جوراب پوشیدن(40 هفتگی ).

اسباب بازیهایی که تولید صدا میکند (بوق و زنگوله ) در اختیار او قرار دهید.بازیهای انداختن و برداشتن اشیاء ،قایم باشک با اسباب بازی (برای تقویت حافظه او) و دالی بازی را انجام دهید(40 هفتگی ).

گذاشتن اشیاء در داخل ظروف و خارج کردن آنها را به او نشان دهید (40 هفتگی ).

کم کم با هم کتاب تماشا کنید : کتابهای کودکانه با جلد نرم و تصاویر خوشرنگ و بزرگ انتخاب کنید و هر روز وقت آرامی را مثل خواب برای مطالعه کردن در نظر بگیرید(40 هفتگی ).

یک عروسک نرم شبیه بچه به او بدهید و نحوه ی پوشاندن و در آوردن لباس را به او نشان دهید.بازیهای بده بستانی را انجام دهید (40 هفتگی ).

برای اینکه به او کمک کنید اراده ایجاد و تغییر چیزها را بدست آورد ،کارهای مختلف و نتایج آنها را نمایش دهید ،بعنوان مثال توپ را هل بدهید و به او بگویید توپ میغلتد (40 هفتگی ).

کودک شما بتدریج مفهوم داخل و خارج ،اینجا و آنجا را میفهمد (44 هفتگی ).

کتابها و مجلات مختلف را برایش بخوانید و سعی کنید میزان تمرکز او را با تعریف کردن یک قصه ساده و کوتاه درباره چیزی که به آن نگاه میکنید ،افزایش دهید(44 هفتگی ).

بازی دست دسی را انجام دهید و به او یاد دهید چگونه دست بزند .دائما رابطه علت و معلولی را به او نشان دهید.ستونی از مکعبها را واژگون کنید و بگویید "همشون می افتند "(44 هفتگی ).

به اشکال و اشیا اشاره کنید ; چند شکل موجود در یک صفحه کتاب یا مجله را نام ببرید (44 هفتگی ).

روی نام اشیا و قسمتهای بدن تمرکز کنید و سعی کنید کودک تکرار کند (48 هفتگی ).

کودک شما بوسیدن را خوب میفهمد و  مجموعه در حال گسترشی از احساسهای مختلف را میتواند به نمایش بگذارد ،ابراز محبت او را تشویق کنید مثلا از او بخواهید عروسک را نوازش کند ،مامان را ببوسد و یا بابا را در آغوش بگیرد (یک سالگی ).

توصیه ها برای یک سالگی تا 15 ماهگی

برای تحریک قوه ی تخیل و تشکیل مفاهیم انتزاعی در ذهن کودک شروع به خواندن داستانهای کوتاه برای او کنید (13 ماهگی ).

کودک شما اجزای بدن خود و برخی چیزهای داخل کتاب را میشناسد .میتوان صدای حیوانات را درآورد . او مفهوم "گربه بودن " را درک میکند یعنی میداند که عکس گربه ،گربه اسباب بازی و گربه واقعی همگی گربه اند(15 ماهگی ).

وظایف کوچک و ساده ای را برای تحریک ماجراجویی و حس کامیابی به او محول کنید مثلا در انجام کارهای کوچک روزانه مثل مرتب کردن و گذاشتن وسایل در جایشان به شما کمک کند و سپس کودک را تشویق کنید این در او احساس موفقیت و غرور میکند(15 ماهگی ).

توصیه های 24-16 ماهگی

کودک شما چند شکل روی یک صفحه را تشخیص میدهد و اگر نام آنها راببرید به آنها اشاره میکند (18 ماهگی ).

خصوصیت چیزها را شرح دهید مثلا هواپیما پرواز میکند ،چسب چسبنده است(18 ماهگی ).

رنگ تمام اشیا را بگویید . او را با مفاهیم متضاد مانند زبر و نرم آشنا کنید .شروع به استفاده از اعداد کنید(18 ماهگی ).

او میتواند خصوصیات اشیاء آشنا را شرح دهد و آنها را شناسایی کند. با استفاده از اسباب بازی که قطعات آن با هم جفت میشود (ساختمان سازی ) برای او تمرین به عمل آورید (24 ماهگی ).

اجازه دهید کودکتان لباسهایش را تا آنجا که ممکن است خودش بپوشد و در آورد (24 ماهگی ).

نوع مطلب : مطالب پی در پی(سریال)، اصلی، مراقبت کودک سالم، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 31 تیر 1396 09:39 ق.ظ
Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting
more from this web page, and your views are good for new
users.
چهارشنبه 28 تیر 1396 09:42 ب.ظ
Excellent post. Keep posting such kind of information on your site.
Im really impressed by it.
Hi there, You have done an excellent job. I will certainly digg it and personally
recommend to my friends. I am sure they will be benefited
from this website.
چهارشنبه 28 تیر 1396 01:23 ب.ظ
If some one wishes expert view about blogging then i propose him/her to pay
a visit this website, Keep up the pleasant work.
یکشنبه 20 فروردین 1396 03:23 ق.ظ
This is a very good tip particularly to those new
to the blogosphere. Brief but very accurate info… Thank you for sharing this one.
A must read post!
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:41 ق.ظ
I like what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage!
Keep up the good works guys I've added you guys to my blogroll.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد متحرک کردن عنوان وب
ابزار وب

دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما

دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما

جاوا اسكریپت