دکتر خداپرست کلینیک اعصاب و روان مهر 02143018 و کلینیک پگاه 02122887579
فوق تخصص روانپزشکی کودک ،نوجوان و خانواده - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دکتر هادی خداپرست عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

مدیر وبلاگ :هادی خداپرست
مطالب اخیر
نویسندگان

اختلال کمبود توجه با بیش فعالی در کودکان

تعریف:اختلالی است که با :

-          کمبود میزان توجه یا

-          بیش فعالی و رفتار تکانه ای و یا

-          هر دو  

      شناخته میشود لذا برحسب غلبه نشانه های اصلی و مشخصه 3 نوع از این اختلال داریم:

1-     عمدتا بیش فعال و تکانه ای

2-     عمدتا بی توجه

3-     مرکب (یعنی وجود علایم بیش فعالی و بی توجهی ).

برای تشخیص گذاری باید علایم و نشانه ها :

1-     از نظر رشدی نامتناسب باشد یعنی فراوانتر و شدیدتر از آنچه که در کودکان با سطح رشدی مشابه دیده میشود ،باشد.

2-     طول مدت علایم حداقل 6 ماه باشد.انتخاب این 6 ماه نشاندهنده این است که اشکال سازگاری و انطباق با یک شرایط ناجور و استرس زا نباشد.

3-     شروع آن باید قبل از 7 سالگی باشد.با توجه به اینکه ما این اختلال را یک اختلال مربوط به رشد و یک ناتوانی در کنترل رفتار و توجه میدانیم لذا شروع علایم و نشانه های این اختلال باید قبل از 7 سالگی باشد زیرا از 7 سالگی به بعد است که ما انتظار توانایی در حفظ و تنظیم رفتار و توجه را از کودک را داریم.

4-     باعث تخریب در عملکرد اجتماعی ،تحصیلی، خانوادگی و شغلی(برای بزرگسالان ) شود.

5-     تخریب در حوزه های فوق حداقل در 2 زمینه و 2 جا تداخل کند.

6-     نباید در زمینه اختلالات نافذ مربوط به رشد (اختلال طیف اوتیسم )،اسکیزوفرنی و اختلال سایکوتیک دیگر روی دهد و یا اختلال روانی دیگری توجیه بهتری برای آن باشد.

اهمیت این اختلال :

1-     شیوع آن :این اختلال شایعترین علت مراجعه کلینیکها ،مطبها و سرویس های بهداشت روان کودک و نوجوان میباشد.

2-     عوارض ناشی از وجود و تداوم این اختلال :این اختلال در عملکرد خانوادگی اختلال ایجاد میکند ،برای کودک در حال حاضر زیان آور است.تداوم آن نیز برای خانواده و خود کودک و اجتماع زیان آور است.به گونه ای که تصور نمیشود که هیچ اختلال جسمی و روانشناختی دیگری برای جامعه هزینه آفرین و مخرب باشد مثلا جامعه از رفتارهای ضد اجتماعی این اختلال مانند اعتیاد ،سوء استفاده های اقتصادی ،آشفتگی های رفتاری ،بی مبالاتیهای جنسی ،رفتارهای خطرجویانه مانند تصادفات وسایل نقلیه و آسیبهای محیطی و ...بسیار رنج میبرد بطوریکه بعدا با آمار نشان میدهیم تقریبا علت اکثر تمام این ناهنجاریها استمرار این اختلال است در صورتیکه با درمان موثر ما میتوانیم جلوی این هزینه و بار شخصی ،خانوادگی و اجتماعی را بگیریم.

3-     اختلالات روانپزشکی همراه :همراه این اختلال اختلالات روانپزشکی دیگر بویژه اختلالات دیگر مربوط به رشد بطور شایع دیده میشود ولی از طرف دیگر استمرار خود این اختلال باعث اشکال در تشکیل هویت شخصیتی ،اعتماد به نفس ،منابع درون روانی تنظیم خلق رفتار و تفکر میگردد. که اینها نیز به خودی خود یک اختلال هستند و همینطور میتوانند در ایجاد اختلالات دیگر روان نیز سهیم باشند.

علایم و نشانه ها:

مشکل اصلی این کودکان عدم توانایی در حفظ و تنظیم رفتار و توجه است در نتیجه اغلب نمیتوانند که رفتار و توجه متناسب با شرایط داشته باشند و همانطور که ذکر کردیم برای تشخیص گذاری باید این اشکالات باعث تخریب شود یعنی کودک و خانواده اشکال در مدیریت این وظایف دارند.

شروع اختلال ممکن است در شیرخوارگی باشد که این شیرخواران پرتحرک و یا کم خواب بوده و یا زیاد گریه میکنند و نسبت به محرکها مانند نور ،صدا و تغییرات محیطی و درجه حرارت حساس هستند به گونه ای که خانواده ذکر میکنند که این کودک از اول مشکل دار بوده است. گاهی برعکس چنین بچه هایی شل و بیحال هستند و اکثر اوقات میخوابند.

در کودکان و نوجوانان نشانه بیش فعالی و یا حواس پرتی باید پزشک را به احتمال وجود این اختلال آگاه سازد، خانواده ذکر میکند که اینها دائم در حال حرکت و فعالیت هستند و از کاری به سراغ کار دیگر میروند ،از درو دیوار و اپن آشپزخانه بالا میروند لحظه ای آرامش ندارند و وسایل را ولو و پخش میکنند و یا وسایل خود را جمع نمیکنند و شلختگی دارند.حواسشان به راحتی از کاری به کار دیگر پرت میشود ،در حال انجام تکالیف خود هستند که با شنیدن صدای توپ از کوچه به آنجا میروند ،دقت ندارند و در حال حرکت به افراد و وسایل برخورد میکنند،در مدرسه نیازمند توجه بیشتری باشند و در خانه نیز خواسته های والدین را بخوبی اجرا نکنند. نشانه های بیش فعالی ممکن است در بعضی از موقعیتها مشاهده و در موقعیتهای دیگر دیده نشود مثلا ممکن است در موقعیتهای ساختار یافته کمتر آشکار شده و در موقعیتهای ساختار نیافته مثل مهمانیها بارزتر باشد.

سایر علایم :خوردن و خوابیدن آنها منظم نیست به گونه ای که ممکن است شبها تا دیر وقت بیدار باشند و یا خیلی تمایل به خوردن نداشته باشند به گونه ای که خانواده از بی اشتهایی آنها شاکی باشند،پرخاشگری نسبت به دیگران و اسباب و وسایل و اموال به گونه ای که 75% این کودکان علایم رفتاری و کلامی پرخاشگری و نافرمانی را نشان میدهند مثلا تخریب اسباب بازیها و پرتاب کردن اشیاء و اذیت آزار دیگران. ممکن است ثبات هیجانی نداشته باشند و بسرعت عصبانی و ناراحت شوند و شواهد تحریک پذیری را نشان دهند .ممکن است لجبازی ،نافرمانی و حرف نشنوی داشته باشند و در اجرای خواسته های خود پافشاری انجام دهند و قشقرق به راه بیاندازند.ممکن است در به تعویق انداختن خواسته های خود بی صبری نشان داده و رفتارشان غیر قابل پیش بینی باشد و کارهای خطرناک کنند مثلا دست خود را رها کرده و وسط خیابان بروند و یا از ارتفاع نسبتا بلند بپرند و به وسایل داغ و برقی نزدیک شوند لذا اینها در کل سانحه پذیری بالایی دارند. ممکن است در مدرسه قوانین را رعایت نکنند و اشکال در انجام تکالیف مدرسه داشته باشند و ممکن است توجه و تمرکز درسی آنها ضعیف باشد به گونه ای که بطور شایع می بینیم در دیکته اشتباهات مکرر دارند (با وجود آنکه آن مطلب را بلد هستند)که گاهی با اختلال یادگیری دردیکته اشتباه میشود . در مهد و مدرسه در ارتباط با اولیاء مدرسه یا هم کلاسیها ممکن است مشکل داشته باشند به همین لحاظ در روند درمان گزارشات مدرسه کمک کننده است.

نوع مطلب : اصلی،  مطالب پی در پی(سریال)، بیش فعالی در کودکان، 
برچسب ها : اختلال بیش فعالی، اهمیت، علایم و نشانه های اختلال بیش فعالی، پرتحرکی، سانحه پذیری، قشقرق، شلختگی، بی نظمی،
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 15 آذر 1391
شنبه 19 دی 1394 02:07 ب.ظ
با سلام
من پسر 8 ساله ای دارم که پیش فعال نیست ولی بسیار در درس خواندن بی دقتی دارد. خواهشا راهنمایی بفرمایید چه کار کنم....................
ممنون

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

کد متحرک کردن عنوان وب
ابزار وب

دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما

دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما

جاوا اسكریپت

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic